PROLAKTİN – SÜT SALGILAYAN HORMON:
Beyinin hipofiz adı verilen bölgesinde prolaktin denen bir hormon salgılanır. Bu hormon memede süt oluşumunu sağlar.

Bebeğin her emişinde meme başı sinir uçları uyarılır. Beyine, sinirsel yolla iletilen mesajlar ile hipofiz bezinin ön kısmından prolaktin yapımı başlar. Kan dolaşımı ile prolaktin memeye ulaşarak süt yapımını başlatır.

Meme ucunun uyarılmasından başlayarak süt salgılanmasına kadar varan bu olay “ süt oluşumu refleksi” ya da “ prolaktin refleksi” olarak adlandırılır.

Emmenin, süt yapımı üzerindeki etkisini anlamak son derece önemlidir. Bebek daha çok emdikçe, süt yapımı daha çok olacaktır. Emzirme hiç başlamaz ya da tümüyle kesilir ise memede süt yapımı sonlanır. Eğer annenin çok iştahlı bir bebeği var ve kuvvetle emiyor ise ya da her ikisi de emen ikiz bebekleri varsa bebeklerin emmesi ve gereksinimi oranında daha çok süt yapılacaktır. Buna “ arz – talep” (istek – temin) dengesi denebilir.

Özetle bebek istedikçe süt temini sağlanır. Anne sütünün artması için en iyi yol, bebeğin daha sıklıkla ve daha uzun süre emmesidir.

Daha Çok Emme Daha Çok Süt Yapımı Sağlar.

Prolaktinin önemli bir başka etkisi de yumurtalıkların çalışmalarını düzenleyici etkisidir. Böylece emzirme olayı, ovulasyonun (yumurtalama) başlamasını ve dolayısı ile doğurganlığın gecikmesini sağlar

- Web sitemiz yeni tasarimiyla hizmetinize girmistir...

- Her türlü soru ve önerileriniz için info@aydinmedikal.com.tr adresine e-mail atiniz...
Designed By İNTERNET FABRİKASI
Copyright 2007 AYDIN MEDİKAL