OKSİTOSİN – SÜT ATILMASINI SALGILAYAN HORMON:
Emzirme olayını bir süre gözleyecek olursak zaman zaman meme ucundan sütün fışkırır tarzda aktığı görülür. Bu akış kanallar boyunca olur ve “ süt ejeksiyonu – süt atılması” adını alır. Süt atımı, süt bezleri çevresindeki ufak kasların kasılması ile olur. Bu kasılmayı sağlayan oksitosin adı verilen bir hormondur. Annelerin çoğu emzirme başlangıcında bir sızı duyarlar ki bu, süt akımının başladığı anlamına gelir.

Oksitosin hifofiz bezinin arka kısmından salgılanır.   Prolaktin gibi oksitosin de emme ile meme başındaki sinirlerin uyarılması sonucu taşınan mesajlarla oluşur. Bu refleks yoksa bebek yeterli süte kavuşmayacaktır.

Oksitosin Refleksine Yardım ve Engeller:

Oksitosin refleksi, prolaktin refleksinden daha karmaşıktır. Annelerin duygu ve düşünceleri, refleksi etkileyebilir. Genellikle duygular reflekse yardım ederse de bazen olumsuz engelleyici etkileri olabilir.

Süt Akımına Yardım:

Eğer bir anne bebeğini sevecenlikle düşünür, ya da ağlamasını duyarsa hipofiz bezinden oksitosin salgılanır. Daha sonra memelerde dolgunluk, sızı ve süt akımı başlar. Anne, bebeğin açlığını gidermeye hazırdır.

Süt Akımı Engellenmesi:

Annede süt atım refleksini aşağıdaki duygulardan herhangi biri engelleyebilir.

  1. Herhangi bir nedenle korku ve kuşkuları varsa,
  2. Ağrısı ( özellikle emzirme esnasında) varsa,
  3. Utangaçlığı varsa,

Özetle anne, bebeğini besleyemeyeceği kuşkusunu taşıyorsa, kuşkuları nedeni ile süt akımı durabilir.

Oksitosinin Diğer Etkileri:

Oksitosin, uterus kasılmalarını arttırarak plesantanın atımı ve doğum sonu kanamaların durmasını sağlar. Emzirmeye ne kadar erken geçilirse loşi kaybı (Lohusalık kanaması) o denli az olacaktır.

- Web sitemiz yeni tasarimiyla hizmetinize girmistir...

- Her türlü soru ve önerileriniz için info@aydinmedikal.com.tr adresine e-mail atiniz...
Designed By İNTERNET FABRİKASI
Copyright 2007 AYDIN MEDİKAL