ANNELERİN NEDEN YARDIMA GEREKSİNİMİ VAR?
 

Emzirmenin doğal bir olay olduğu, bir kadının neden yardıma istek duyması gerektiği sorusu akla gelebilir. Kuşkusuz bazı anneler şanslıdır ve herhangi bir güçlükle karşılaşmadan bebeklerini emzirebilir. Ancak kadınların hemen hemen yarısı, özellikle ilk bebekte ve çok genç anne iseler başlangıçta yardıma gerek duyarlar.

Son çalışmalardan birinde çok erken bebeklikte bir ya da birden fazla ek besine başlanıldığı gösterilmiştir. Bu besinler inek sütü, hazır mamalar ve su olabilmektedir. Uygulama, kentlerde daha yaygındır. Bazı yörelerde özellikle bebek ağladıkça verilen ek besin gelenekseldir. Çalışmada, kadınların bir kısmının aynı zamanda anne sütüne devam etmekte oldukları, bu nedenle ek besinlerin olumsuz etkilerinin bir kısmının önlendiği görülmektedir. Ancak ek besinlerin, ishale ve anne sütü yetersizliğine neden oluşları önemlidir. Ülkemizin bazı yöreleri ve bazı kesimlerinde de bu durum giderek daha önem kazanmaktadır. Annelere niçin emzirmeyi bıraktıkları ya da neden ek besinler erken başladıkları sorulacak olsa,  “ yeterli sütüm yoktu.”, “ Bebek istemedi.” Şeklinde değişik yanıtlar alınabilir. Bununla birlikte, bu anneler tüm bu nedenlerin temel neden olmadığını bilemezler. Çoğu kez bebekleri için yeterli sütün azalması ve kaybında ana sorun, anneler olabilmektedir.

Annelerin karşılaştıkları güçlüklerin temelinde:

  • bilinçli kadın akraba desteğinin olmayışı,
  • hastane doğumları,

modern kent yaşamının etkileri, zor koşulları ve baskıları gelebilir.

Bilinçli Yakın Akraba Desteğinin Olmayışı:

Geleneksel toplumlarda genç bir yeni anneye yardım eden yakın bir akraba sıklıkla vardır. Bu yardımcı, kendi annesi ya da bir başkası olabilir. Yardımcının bilinen ve güvenilen bir kişi olması gereklidir. Fakat modern toplumlarda ve özellikle kentlerde çoğu kez bu yardımcı bulunamaz.

Doğumların Hastanede Yapılması:

Hastane doğumları pekçok yönden gerek bebek ve gerekse anne için daha güvenilir olabilirse de anne sütü yetersizliğine yol açabilir. Doğum kliniklerinin çoğundaki uygulama sonucu, eve dönüşte annelerin ek besinlere erken geçişi, kısa sürede anne sütünün azalması ve kesilmesi ortaya çıkabilmektedir. Sağlık kuruluşları ve kliniklerdeki sağlık çalışanları emzirme sorunları olan anneye nasıl yardım edileceğini çoğu kez bilememektedir.

Modern Şehir Yaşamının Baskıları:

Bu yönden bakıldığında annelerin ek besin vermelerinde etkisi hatta baskısı olabilen pekçok neden sayılabilir. Örneğin:

  • günün koşulları (moda)
  • komşuların etkileri
  • mama reklamları
  • çalışmaya erken başlama zorunluluğu
  • estetik yönden kuşkular,
  • sağlıkçıların önerileri (hatta hekimleri).
- Web sitemiz yeni tasarimiyla hizmetinize girmistir...

- Her türlü soru ve önerileriniz için info@aydinmedikal.com.tr adresine e-mail atiniz...
Designed By İNTERNET FABRİKASI
Copyright 2007 AYDIN MEDİKAL