BAŞARILI EMZİRMEDE ANNELERİN GEREK DUYDUKLARI YARDIM:
Biyolojik Destek:
Bir annenin emzirmede başarılı olabilmesi için gerekliliğini benimsemesi zorunludur. Bunu anlamı yapabileceğine inanması, bebeğinin kendi sütüne gereksinimi olduğu hatta bebeğin gerek duyduğu temel besinin anne sütü olduğunu bilmesi, sütün gelmesi ve artması yönünde çabayı istemesi gerekliliğidir.

Doğumdan sonra ilk hafta anne, önceki dönemlere oranla çok hassastır, duygusal yönden çok yüklüdür. Bu nedenlerle bebeğine sevgi aktarması yoğundur. Bunun yanısıra kolaylıkla moral çöküntüsüne girebilir. Çocuk bakımı, sorumlulukları yönünden kuşkuları olabilir ve çevresindeki kişilerin yapmasını söyledikleri herşeyi kolaylıkla yapabilir. Basit bir güçlük durumunda bir başka kişi anneye “ sütün gerçekten yeterlimi? Sorusunu sorarsa kuşkuya düşebilir, paniğe kapılabilir ve emzirmeyi terketmeye hazır bir duruma gelebilir.

Annelik görevine alışabilmesi ve üstlenebilmesi için yeni, genç annenin çevresinde nazikçe onu destekleyebilecek kişilere gerek vardır. Bu kişiler de yakın kadın akrabalar, kocası ve sağlıkçılar olmalıdır.

En iyi, en değerli desteğin eşinden gelen destek olduğu gözardı edilmemelidir.

Öte yandan tüm sağlık personelinin anneye yardım ve yüreklendirmesi temel ilke olmalıdır. Sağlıkçılar anahtar kişilerdir. Önerileri:kibar, sevecen yaklaşımları anneye çok büyük destek sağlar.

Anne sütüne olumsuz olan etkileri anlatabilecek en etkin kişilerdir.

Anne sütü zamanında doğan,fetal depoları anneden yeterli oranda alan her yenidoğan bebeğin normal gelişmesine yetecek besin öğeleri gereksinmesinin tümünü karşılayan,ilk 6 ay tek başına yeterli olan yenidoğan ve süt çocukları için en uygun ve doğal besindir.Emzirme işlemi çocuğun diğer gerekli besinleri de alması şartıyla 1-2yıl devam ettirilebilir.

- Web sitemiz yeni tasarimiyla hizmetinize girmistir...

- Her türlü soru ve önerileriniz için info@aydinmedikal.com.tr adresine e-mail atiniz...
Designed By İNTERNET FABRİKASI
Copyright 2007 AYDIN MEDİKAL